هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا: از موارد ضروری تا هزینه‌های مخفی

کانادا یکی از بهترین کشورها برای تحصیل است. افراد در شرایط مختلف می‌ توانند برای تحصیل در این کشور درخواست دهند. البته که شما باید واجد شرایط باشید تا کشور کانادا مجوز ورود برای تحصیل را برایتان صادر کند‌. یکی از مباحثی که باید در مورد آن اطلاعات کافی کسب کنید، هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا است که به شدت حائز اهمیت است‌. با ما همراه باشید تا راجع به این موضوع اطلاعات کافی در اختیارتان قرار دهیم.

بیشتر بخوانید: تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

از همین اول می‌ خواهیم به سراغ اصل مطلب رفته و برایتان توضیح دهیم که هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا و تحصیل در این کشور برایتان چقدر خواهد بود. اینکه شما بتوانید در کانادا از لحاظ مالی خودتان را تامین کنید، اهمیت بسیار زیادی دارد. در حقیقت به عنوان کسی که یک دانشجوی بین المللی است، باید دوره‌ های تحصیلی را انتخاب کنید که با شرایط تان تطابق کافی داشته باشد. شما می‌ توانید یک سرمایه‌ گذاری مالی را از قبل انجام دهید تا خیالتان راحت‌ تر باشد‌.

خیلی از افراد در این زمینه اطلاعات کافی ندارند و برای تحصیل درخواست نمی دهند اما برای اینکه مشکلی به وجود نیاید و شما جز این دسته نباشید، باید از قبل آمادگی کافی را به دست بیاورید. اولین کاری که باید بکنید، این است که راجع به دانشگاه مد نظر تحقیق کنید و ببینید که چه هزینه‌ هایی را قرار است از شما اخذ کند. به غیر از آن باید برای هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • هزینه مربوط به آزمون آیلتس یا تافل
 • خرید کد اعتباری برای درخواست پذیرش
 • هزینه آزمون‌ های ورودی
 • شهریه دانشگاه
 • بلیط هواپیما
 • بیمه
 • هزینه مربوط به مراحل مختلف دریافت ویزا
 • هزینه درخواست ویزای دانشجویی
 • هزینه‌ های زندگی مثل حمل و نقل، اینترنت، خوراک و مسکن

بیشتر بدانید: مهاجرت به کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه دانشگاه‌ ها در کشور کانادا

اکنون که در این مقاله متوجه شدید چه هزینه‌ هایی را باید حساب و کتاب کنید تا مهاجرت خوبی داشته باشید، می‌ خواهیم راجع به هزینه دانشگاه‌ های کانادا یک سری اعداد میانگین را بازگو نماییم. معمولاً میانگین شهریه سالانه در کشور کانادا برای مقطع کارشناسی چیزی حدود ۵۵۰ تا ۳۰ هزار دلار است. شهریه سالانه مقطع کارشناسی ارشد هم بین ۱۰۷۵ تا ۶۵ هزار دلار کانادایی و هزینه تحصیل در مقطع دکترا بین ۸۰۰۰ تا ۲۰ هزار دلار کانادا است.

بیشتر بخوانید: ویزای مولتی کانادا

هزینه‌ های مربوط به زندگی در دوران تحصیل در کانادا

در مورد هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا باید راجع به هزینه‌ های زندگی هم اطلاعات کافی داشته باشید. ما بالاتر به شما توضیح دادیم که چه هزینه‌ هایی را باید در نظر بگیرید اما اگر بخواهیم اعدادی را در مورد آنها بیان کنیم، می‌ توانیم اینگونه توضیح دهیم:

 • هزینه پذیرش تحصیلی و ویزای کانادا ۳۰۰ دلار
 • هزینه اسکان در کانادا در سال بین ۸ تا ۱۰ هزار دلار
 • هزینه غذا در طول سال بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار
 • هزینه بیمه سالیانه بین ۳۰۰۰ تا ۹۰۰۰ دلار
 • هزینه حمل و نقل سالانه بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار
 • هزینه تفریحات در سال بین ۵ تا ۱۰ هزار دلار

بدون شک با برآورد هزینه‌ ها متوجه شدید که بیشترین هزینه مربوط به شهریه شما در دانشگاه است. البته که دانشگاه‌ هایی هم می‌ توانید پیدا کنید که شهریه‌ های کمتری دارند. اگر هم بورسیه تحصیلی داشته باشید، این هزینه‌ ها تا حد زیادی برایتان کاهش پیدا خواهد یافت.

اگر شما به موسسات مشاوره مهاجرتی مانند فرناز فیاض بخش مراجعه کنید، آنها هزینه‌ها را به طور دقیق برایتان برآورد می‌ کنند. در واقع شرایطتان را می‌ سنجند، دانشگاه و شهر مد نظر را در نظر می‌ گیرند، سپس یک برآورد کلی راجع به شهریه و هزینه‌ های زندگی برایتان انجام می‌ دهند تا ببینید که آمادگی مهاجرت‌ تحصیلی به این کشور را دارید یا نه.

بیشتر بخوانید: ویزای توریستی کانادا

جمع‌ بندی

برای مهاجرت به هر کشوری باید تمامی جوانب را در نظر بگیرید. باید بدانید که چه شرایطی در انتظار شماست و آیا می‌ توانید در آن محیط دوام بیاورید یا نه. هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا هم از این قاعده مستثنی نیست. شما باید بتوانید با کسب اطلاعات لازم در این زمینه آمادگی خود را برای مهاجرت نشان دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *