تغییرات جدید و وضعیت مهاجرت دانشجویان بین‌المللی در کانادا

چرا اقامت دائم (PR) برای دانشجویان بین‌المللی تضمین‌ شده نیست؟

سال جاری شاهد تغییرات زیادی بوده است که چشم‌انداز تحصیل در کانادا به عنوان یک دانشجوی خارجی را به‌طور قابل‌توجهی تغییر داده است. این تغییرات نکته‌ای مهم درباره مهاجرت به کانادا به عنوان دانشجوی بین‌المللی یا فارغ‌التحصیل را برجسته می‌کنند: اقامت دائم (PR) تضمین‌شده نیست.

اگرچه کانادا مسیرهای متعددی برای کار و حتی اقامت دائم پس از فارغ‌التحصیلی ارائه می‌دهد، اما این امر قطعی نیست، به‌ویژه با توجه به اولویت‌های مهاجرتی خود کانادا.

دانشجویان بین‌المللی که از یک مؤسسه آموزشی معتبر (DLI) در کانادا فارغ‌التحصیل می‌شوند، باید مراحل زیادی را برای دریافت PR طی کنند – حتی اگر کاندیداهای خوبی باشند.

 1. تجربه کاری: فارغ‌التحصیلان باید اغلب تجربه کاری کسب کنند تا شرایط لازم برای بسیاری از برنامه‌های اقتصادی PR را برآورده کنند – معمولاً از طریق دریافت مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP). این مجوزها معمولاً به مدت زمان تحصیل دانشجو بستگی دارند. با این حال، تغییرات جدیدی ممکن است برای این برنامه در راه باشد.
 2. درخواست برای برنامه‌های PR: پس از کسب تجربه کاری، فارغ‌التحصیلانی که مایل به اقامت دائم در کانادا هستند باید برای یک برنامه PR مربوطه درخواست دهند. اغلب فارغ‌التحصیلان بین‌المللی برای برنامه Canadian Experience Class (CEC) در سیستم Express Entry درخواست می‌کنند – یک مسیر PR برای کسانی که تجربه تحصیلی و کاری در کانادا دارند. با این حال، فارغ‌التحصیلان ممکن است واجد شرایط مسیرهای دیگری نیز باشند، مانند برنامه‌های نامزدی استانی (PNP) در استان یا منطقه محل اقامت خود. برخی از مسیرهای PNP حتی مستقیماً فارغ‌التحصیلان بین‌المللی را هدف قرار می‌دهند.
 3. تغییرات اولویت‌ها: سیستم Express Entry اخیراً سیستم انتخاب بر اساس دسته‌بندی را معرفی کرده است؛ با تأکید بر داوطلبانی که توانایی زبان فرانسه دارند و/یا تجربه حرفه‌ای در یکی از پنج بخش مورد نیاز دارند – که به آنها انتخاب ترجیحی برای PR اعطا می‌شود. این بدان معنی است که سیستم مهاجرت فدرال کانادا اکنون می‌تواند داوطلبانی را که در این دسته‌ها قرار می‌گیرند به جای افرادی که نمرات Comprehensive Ranking System (CRS) بالاتری دارند، اولویت دهد.
 4. محدودیت زمانی: فارغ‌التحصیلان بین‌المللی معمولاً توسط مدت زمان PGWP خود برای ماندن در کانادا محدود می‌شوند. اگر یک فارغ‌التحصیل بین‌المللی نتواند در مدت اعتبار PGWP خود PR را دریافت کند و نتواند وضعیت اقامت موقت جدیدی به دست آورد، باید کانادا را ترک کند. در حالی که پروفایل Express Entry آنها در صورت برآورده کردن معیارهای واجد شرایط بودن برنامه خود، معتبر باقی می‌ماند، این موضوع می‌تواند یک مانع دیگر برای فارغ‌التحصیلان بین‌المللی باشد که به دنبال ماندن در کانادا هستند.

چگونه دانشجویان می‌توانند بهترین شانس را برای دریافت PR داشته باشند؟

فارغ‌التحصیلان بین‌المللی مؤسسات معتبر کانادایی همچنان از قوی‌ترین کاندیداهای مهاجرت به کانادا هستند. برای به حداکثر رساندن شانس خود برای دریافت PR، دانشجویان بین‌المللی باید:

 1. تجربه حرفه‌ای در زمینه‌های مورد نیاز: به دنبال شغل‌هایی در بخش‌های مورد نیاز مانند بهداشت و درمان، STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات)، حرفه‌های فنی، حمل‌ونقل و کشاورزی باشند.
 2. توسعه مهارت‌های زبانی: مهارت‌های زبان فرانسه خود را بهبود بخشند و به سطح معیار زبان کانادایی (CLB) 7 در تمامی جنبه‌ها برسند.
 3. برنامه‌های استانی: شرایط برنامه‌های استانی خود را نیز بررسی کنند، زیرا این برنامه‌ها اغلب مسیرهایی برای فارغ‌التحصیلان بین‌المللی دارند. به عنوان مثال:
  • آلبرتا: مسیر کارآفرینی فارغ‌التحصیلان، مسیر کارآفرینی فارغ‌التحصیلان خارجی، و مسیر فرصت آلبرتا.
  • بریتیش کلمبیا: دسته فارغ‌التحصیلان بین‌المللی و دسته فارغ‌التحصیلان بین‌المللی فوق لیسانس.
  • مانیتوبا: مسیر تجربه کاری مانیتوبا، مسیر استخدام مستقیم کارفرما، مسیر آموزش بین‌المللی، و مسیر کارآموزی فارغ‌التحصیلان.
  • نیوفاندلند و لابرادور: دسته فارغ‌التحصیلان بین‌المللی و دسته کارآفرینی فارغ‌التحصیلان بین‌المللی.
  • نوا اسکوشیا: مسیر فارغ‌التحصیلان بین‌المللی درخواستی و مسیر کارآفرینی فارغ‌التحصیلان بین‌المللی.
  • انتاریو: دسته سرمایه انسانی، دسته فوق لیسانس یا دکترا، و دسته پیشنهاد شغلی کارفرما.
  • ساسکاچوان: دسته تجربه ساسکاچوان – زیرمجموعه دانشجو و دسته کارآفرینی فارغ‌التحصیلان بین‌المللی.

نتیجه‌ گیری

در حالی که مسیر دریافت PR برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا پیچیده است، فهمیدن الزامات و برنامه‌ریزی استراتژیک برای توسعه مهارت‌ها و تجربیات حرفه‌ای می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی شانس آنها را افزایش دهد. با تمرکز بر حرفه‌های مورد نیاز و بهبود مهارت‌های زبانی، فارغ‌التحصیلان می‌توانند سیستم را بهتر هدایت کرده و به هدف اقامت دائم خود دست یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *