تمدید ویزای توریستی کانادا ؛ شرایط مدارک و هزینه

ویزای توریستی کانادا یکی از محبوب‌ترین ویزاها برای بازدید از این کشور زیبا است. اما اگر در هنگام اقامت خود متوجه شدید که نیاز به زمان بیشتری دارید، می‌توانید ویزای توریستی خود را تمدید کنید. این تمدید فقط در صورت حضور شما در خاک کانادا ممکن است. اگر خارج از کانادا باشید، باید مجدد برای ویزای توریستی اقدام کنید.

در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا با کلیه فرایند تمدید ویزای توریستی کانادا آشنا شوید و در رابطه با مدارک لازم، هزینه ها و … اطلاعات خوبی به دست بیاورید. همچنین به شما خواهیم گفت که ما در موسسه مهاجرتی فرناز فیاض بخش به شما چه کمکی در این زمینه خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

ویزیتور رکورد چیست؟

ویزیتور رکورد سندی است که به شما اجازه می‌دهد مدت اقامت موقت خود را در کانادا تمدید کنید. با داشتن ویزیتور رکورد، می‌توانید به‌عنوان ویزیتور مدت زمان بیشتری در این کشور بمانید و از زیبایی‌ها و امکانات کانادا بهره‌مند شوید.

ویزیتور رکورد معمولاً می‌تواند به‌صورت یک ماهه یا شش ماهه صادر شود. در تاریخ انقضای ویزیتور رکورد باید خاک کانادا را ترک کنید. این نکته مهم است که بدانید ویزیتور رکورد، ویزا نیست! به عبارت دیگر، داشتن ویزیتور رکورد تضمینی برای ورود مجدد به کانادا بعد از ترک این کشور نمی‌باشد.

برای ورود به کانادا، باید ویزای ویزیتوری معتبر داشته باشید. ویزای ویزیتوری که به آن ویزای اقامت موقت نیز گفته می‌شود، مدرکی رسمی است که به شما امکان ورود به کشور را می‌دهد. به عنوان مثال، با داشتن ویزای توریستی کانادا، می‌توانید به‌ عنوان ویزیتور وارد این کشور شوید. مُهر ویزای ویزیتوری در پاسپورت شما الصاق می‌شود و شامل تاریخی است که باید کانادا را ترک کنید.

این سند به شما اجازه می‌دهد که تجربه‌ی خود را از اقامت در کانادا طولانی‌تر کنید و با فرهنگ، طبیعت و زندگی روزمره در این کشور بیشتر آشنا شوید. در حالی که ویزیتور رکورد به شما امکان ماندن بیشتر در کانادا را می‌دهد، باید توجه داشته باشید که پس از انقضای آن، باید کانادا را ترک کنید و ورود مجدد به این کشور تنها با داشتن ویزای جدید ممکن خواهد بود.

افزایش مدت اقامت با ویزیتور رکورد فرصتی برای بررسی بهتر و کامل‌تر کانادا و لذت بردن از سفر به این کشور زیبا است. با این حال، همیشه به تاریخ انقضای ویزا و ویزیتور رکورد خود دقت کنید تا اقامت شما در کانادا قانونی و بدون مشکل باشد.

تاریخ انقضای ویزای توریستی‌ام را از کجا ببینم؟

تاریخ انقضای ویزای توریستی شما در مُهر ویزای داخل پاسپورتتان نوشته شده است. این تاریخ نشان می‌دهد تا چه زمانی مجاز به اقامت در کانادا هستید. اگر ویزای خود را قبلاً تمدید کرده‌اید، تاریخ انقضای جدید روی ویزیتور رکوردتان ثبت شده است. این سند به شما اطلاع می‌دهد که تا چه زمانی می‌توانید به‌عنوان ویزیتور در کانادا بمانید.

اگر هیچ تاریخی در مُهر پاسپورت شما نوشته نشده است، به‌طور معمول از روز ورود به کانادا، ۶ ماه اجازه اقامت خواهید داشت. این بدان معناست که شما از تاریخ ورود خود به کانادا، به مدت ۶ ماه مجاز به اقامت هستید مگر اینکه مقامات مرزی دستور دیگری بدهند.

همچنین، اگر قصد دارید مدت زمان بیشتری در کانادا بمانید، باید پیش از انقضای ویزای خود اقدام به تمدید کنید تا از وضعیت قانونی خود اطمینان حاصل نمایید. به یاد داشته باشید که عدم رعایت تاریخ انقضای ویزا می‌تواند منجر به مشکلات قانونی و اخراج از کانادا شود. بنابراین، همواره به تاریخ‌های مربوط به ویزا و ویزیتور رکورد خود توجه ویژه‌ای داشته باشید.

اگر به هر دلیلی اطلاعات تاریخ انقضای ویزای خود را پیدا نکردید، می‌توانید با مراجعه به سایت اداره مهاجرت کانادا یا تماس با مقامات مربوطه از وضعیت ویزای خود مطلع شوید. همچنین، همراه داشتن مدارک مربوط به ویزا و ویزیتور رکورد در سفرها و مراجعه به ادارات مهاجرتی می‌تواند به شما در مدیریت بهتر اقامتتان در کانادا کمک کند.

مدارک لازم برای تمدید ویزای توریستی کانادا

 • پاسپورت
 • عکس پاسپورتی
 • فرم درخواست تمدید اقامت در کانادا به‌عنوان ویزیتور (IMM 5708)
 • فرم مجوز انتشار اطلاعات شخصی به افراد مشخص شده (IMM 5475e)
 • فرم چک‌ لیست مدارک
 • فرم استفاده از وکیل (IMM 5476)
 • مدارک تمکن مالی (proof of means of financial support)
 • کپی برابر اصل مدارک مهاجرتی فعلی
 • کپی برابر اصل گواهی ازدواج
 • مدارکی که به واسطه‌ی آن درخواست ویزیتور رکورد می‌کنید (Proof of status)

آیا برای تمدید ویزای توریستی کانادا هم باید تمکن مالی نشان بدهم؟

بله، برای تمدید ویزای توریستی کانادا نیاز به نشان دادن تمکن مالی دارید. این الزام برای اطمینان از این است که شما توانایی مالی لازم برای تأمین هزینه‌های زندگی خود در مدت اقامت اضافی در کانادا را دارید. به‌طور کلی، باید به ازای هر ماه اقامت حدود ۲ هزار دلار تمکن مالی نشان دهید.

حداکثر زمانی که ویزیتور رکورد شما می‌تواند تمدید شود، ۶ ماه است. بنابراین، نشان دادن تمکن مالی به میزان حدود ۱۲ هزار دلار به‌عنوان یک مبلغ مناسب برای تمدید ویزای توریستی کانادا در نظر گرفته می‌شود. این مبلغ نشان‌دهنده‌ی توانایی شما در پرداخت هزینه‌های زندگی شامل اقامت، غذا، حمل‌ونقل و سایر نیازهای روزمره است.

علاوه بر این، ارائه مدارکی همچون صورت‌حساب‌های بانکی، نامه‌های تأییدیه از بانک و مدارک مالی دیگر که نشان‌دهنده‌ی تمکن مالی شما باشند، ضروری است. این مدارک باید به مقامات مهاجرتی کانادا ارائه شوند تا اطمینان حاصل شود که شما در طول مدت اقامت اضافی خود دچار مشکل مالی نخواهید شد.

همچنین، به یاد داشته باشید که علاوه بر تمکن مالی، ممکن است نیاز به ارائه دلایل موجهی برای تمدید ویزای خود داشته باشید. این دلایل می‌توانند شامل برنامه‌های سفر بیشتر، دیدار با خانواده و دوستان، یا شرکت در رویدادها و فعالیت‌های خاص در کانادا باشند.

مراحل درخواست تمدید ویزای توریستی کانادا

درخواست تمدید آنلاین

می‌توانید از حساب کاربری‌تان برای موارد زیر استفاده کنید:

 • پرداخت هزینه‌ی بررسی اپلیکیشن
 • سابمیت کردن اپلیکیشن‌
 • بررسی وضعیت پرونده
فرایند تمدید ویزا را آغاز کنید

در این قسمت باید رفرنس کد خود را وارد نمایید تا فرایند بررسی استارت شود.

در این قسمت باید رفرنس کد خود را وارد نمایید تا فرایند بررسی استارت شود.

در ادامه، از آنجا که قصد تمدید ویزای توریستی کانادا را دارید باید گزینه‌ی اول را انتخاب کنید؛ یعنی Visitor Visa, Study and/or work permit

در ادامه، از آنجا که قصد تمدید ویزای توریستی کانادا را دارید باید گزینه‌ی اول را انتخاب کنید؛ یعنی Visitor Visa, Study and/or work permit
 • ?What would you like to do in Canada
ترجمه فارسی: می‌خواهید در کانادا چه کنید؟
گزینه‌ی Visit به‌‌معنای بازدید را انتخاب نمایید.
 • ?What is your current country/territory of residence
ترجمه فارسی: کشوری که در آن اقامت دارید کجاست؟
Canada را انتخاب نمایید.
به سوالات ابزار آنلاین جواب بدهید
نتیجه سوال‌ها را بررسی کنید
 • کسی از اعضای خانواده‌ی شما در کانادا همراه‌تان هست یا خیر؟ آیا هیچ‌یک از اعضای خانواده شما همراه شما در کانادا هستند؟ پاسخ به این سوال می‌تواند در تنظیم چک‌لیست مدارک مورد نیاز شما تأثیر بگذارد. اگر اعضای خانواده‌تان همراه شما هستند، باید مدارکی برای اثبات این موضوع ارائه دهید.
 • تاریخ انقضای وضعیتتان در کانادا چه زمانی است؟ وضعیت اقامتی شما در کانادا تا چه زمانی معتبر است؟ ارائه تاریخ دقیق انقضای وضعیت اقامتی‌تان به مقامات مهاجرتی کمک می‌کند تا نیاز شما به تمدید ویزا یا وضعیت اقامتی را ارزیابی کنند. تاریخ انقضا می‌تواند در تصمیم‌گیری برای ایجاد چک‌لیست مدارک مورد نیاز بسیار مهم باشد.
 • آیا می‌خواهید برای یکی از اعضای خانواده‌تان هم اپلیکیشن سابمیت کنید؟ آیا قصد دارید برای یکی از اعضای خانواده‌تان نیز درخواست ویزا یا تمدید وضعیت اقامتی ارائه دهید؟ اگر چنین است، باید مدارک مربوط به اعضای خانواده‌تان مانند گواهی‌های ازدواج، تولد و سایر مدارک شناسایی را آماده کنید. این اطلاعات برای ایجاد چک‌لیست مدارک شخصی‌سازی شده ضروری است.

در این بخش باید طبق چک لیست مدارکی که آماده کرده اید را بارگزاری نمایید.

درخواست تمدید کاغذی ویزای توریستی کانادا

در شرایط زیر می‌توانید درخواست تمدید ویزای توریستی خود را به‌صورت کاغذی ارسال کنید:

 1. ناتوانی در ارسال درخواست آنلاین: اگر به دلیل ناتوانی جسمی یا شرایط خاص امکان ارسال درخواست به صورت آنلاین را ندارید، می‌توانید از روش کاغذی استفاده کنید. این روش به شما کمک می‌کند تا بدون نگرانی از مشکلات فنی یا دسترسی به اینترنت، درخواست خود را به مقامات مهاجرتی ارائه دهید.
 2. مشکلات فنی در اپلیکیشن آنلاین: اگر سیستم آنلاین مهاجرت کانادا با مشکلات فنی مواجه است و شما نمی‌توانید درخواست خود را به صورت آنلاین ارسال کنید، ارسال کاغذی درخواست می‌تواند جایگزین مناسبی باشد. این گزینه به شما اجازه می‌دهد تا حتی در شرایط بروز مشکلات فنی، فرایند تمدید ویزای خود را متوقف نکنید.
 3. دسترسی به مدارک درخواست کاغذی: مدارک و فرم‌های مورد نیاز برای ارسال درخواست تمدید ویزای توریستی به‌صورت کاغذی در سایت رسمی دولت کانادا موجود است. شما می‌توانید با مراجعه به این سایت، فرم‌ها را دانلود کرده و پس از تکمیل، به آدرس مربوطه ارسال کنید.

نکته مهم: اگر درخواست تمدید ویزای خود را به‌صورت کاغذی ارسال کرده‌اید، نباید همان درخواست را دوباره به‌صورت آنلاین ارسال کنید. ارسال دوباره درخواست می‌تواند منجر به تأخیر در بررسی یا حتی رد درخواست شما شود. اطمینان حاصل کنید که تنها از یکی از روش‌های ارسال درخواست استفاده کرده‌اید.

هزینه تمدید ویزای توریستی کانادا چقدر است؟

تمدید اقامت به‌عنوان ویزیتور۱۰۰ دلار کانادا
بازیابی وضعیت به‌عنوان ویزیتور۲۲۹ دلار کانادا

اگر ویزای توریستی‌ام را تمدید نکنم و در کانادا بمانم چه می‌شود؟

وقتی اعتبار ویزای توریستی شما به پایان می‌رسد، وضعیت قانونی شما به‌عنوان ویزیتور در کانادا از دست می‌رود. این بدان معناست که شما دیگر مجاز به اقامت در کانادا نخواهید بود و باید بلافاصله اقدام به ترک کشور کنید، مگر اینکه اقدامات لازم برای تمدید ویزا را انجام داده باشید.

اگر در مدت زمان قانونی برای تمدید ویزای خود اقدام نکرده‌اید، وارد دوره‌ای به نام “بازیابی وضعیت” یا Restoration of Status می‌شوید. در این دوره، شما همچنان می‌توانید اقدام به بازگرداندن وضعیت قانونی خود کنید، اما باید توجه داشته باشید که این فرایند نیازمند پرداخت هزینه و رعایت شرایط خاصی است.

بازیابی وضعیت چیست؟

اگر در مدت قانونی برای تمدید ویزای توریستی خود اقدام نکرده‌اید و کمتر از ۹۰ روز از انقضای ویزای شما گذشته است، می‌توانید از فرایند بازیابی وضعیت استفاده کنید و ویزیتور رکورد دریافت کنید. برای انجام این کار، باید مبلغ ۲۰۰ دلار به‌عنوان اپلیکیشن فی پرداخت کنید که نسبت به ۱۰۰ دلاری که برای تمدید عادی ویزا می‌پرداختید، بیشتر است. این جریمه به‌عنوان هزینه‌ای اضافی برای بازیابی وضعیت شما محاسبه می‌شود.

هنگامی که درخواست بازیابی وضعیت خود را ثبت کردید، اقامت شما در کانادا تا زمانی که جواب درخواستتان مشخص شود، قانونی تلقی می‌گردد. به عبارت دیگر، تا وقتی که مقامات مهاجرتی تصمیم‌گیری نهایی خود را اعلام نکرده‌اند، شما مجاز به ماندن در کانادا هستید و نیازی به نگرانی درباره اقامت غیرقانونی نخواهید داشت.

از کجا می‌توانم برای بازیابی وضعیت درخواست بدهم؟

برای بازیابی وضعیت ویزای توریستی، شما باید همان فرآیند تمدید ویزای توریستی را طی کنید. زمانی که به سایت مهاجرتی مراجعه کرده و فرم مربوط به تمدید ویزا را پر می‌کنید، در بخش تاریخ انقضای ویزای توریستی‌تان، اگر کمتر از ۹۰ روز از تاریخ انقضای آن گذشته باشد، خود سیستم شما را به صورت خودکار به فرآیند بازیابی وضعیت هدایت می‌کند.

همچنین، برای پرداخت هزینه، باید مبلغ ۲۰۰ دلار به عنوان اپلیکیشن فی را پرداخت کنید. این مبلغ نسبت به مبلغ ۱۰۰ دلاری که برای تمدید ویزا پرداخت می‌شود، دوبرابر است و به‌عنوان هزینه‌ای اضافی برای بازیابی وضعیت شما محاسبه می‌شود.

ابتدا وقتی به عنوان بازدیدکننده وارد کانادا می شوید، به یکی از این مدارک نیاز دارید:

 • ویزای تورستی
 • مجوز سفر الکترونیک (eTA)
 • گذرنامه معتبر یا مدرک سفر دیگر

اگر میخواهید به عنوان بازدیدکننده، مدت بیشتری در کانادا بمانید، باید برای ویزیتور رکورد (Visitor Record) (سابقه بازدیدکننده) درخواست دهید. ویزیتور رکورد با ویزا فرق دارد.

ویزیتور رکورد مدرکی است که به افراد زیر اجازه می دهد بیشتر در کانادا بمانند:

 • بازدیدکنندگان
 • کارکنانی که اجازه دارند بدون ورک پرمیت (مجوز کار) در کانادا کار کنند.
 • دانشجویانی که اجازه دارند بدون استادی پرمیت (مجوز تحصیلی) در کانادا تحصیل کنند.

ویزیتور رکورد همچنین تاریخ انقضای جدیدی دارد که تعیین می کند تا چه مدت دیگر می توانید در کانادا بمانید.

چه زمانی برای ویزیتور رکورد اقدام کنیم؟

توجه داشته باشید که باید قبل از پایان اعتبار ویزای خود درخواست بدهید. اگر مطمئن نیستید ویزای شما تا چه مدت اعتبار دارد، باید گذرنامه خود را چک کنید. برای مثال، فرض کنید که در سال ۲۰۲۴ موافق به دریافت ویزای توریستی کانادا شده اید. ویزای توریستی کانادا تا حداکثر ۱۰ سال و با توجه به تاریخ انقضای گذرنامه شما، اعتبار دارد. بنابراین، اگر تاریخ انقضای گذرنامه سال ۲۰۲۸ باشد، دیگر تا ۲۰۳۴ ویزای توریستی نخواهید داشت، بلکه ویزا نهایتاً تا سال ۲۰۲۸ اعتبار دارد. توصیه می شود حداقل ۳۰ روز قبل از انقضای گذرنامه، برای تمدید ویزا اقدام کنید.

از کجا بفهمم تا چه زمان می توانم در کانادا بمانم؟

همانطور که در بالا اشاره شد، می توانید با توجه به تاریخ انقضای گذرنامه خود، مدت زمانی که می توانید در کانادا بمانید را حساب کنید. راه های دیگر برای چک کردن تاریخ انقضای ویزای شما عبارتند از:

 • مهر داخل پاسپورت شما (این تاریخ با تاریخ درج شده در ویزای توریستی یکسان نیست.)
  • معمولاً اگر مهری در پاسپورت شما نزده شده است، تا ۶ ماه از زمان ورود به کانادا مهلت دارید.
 • مجوز تحصیلی (Study Permit)
 • مجوز کار (Work Permit)
 • ویزیتور رکورد (اگر قبلاً برای تمدید ویزا اقدام کرده بودید.)

ترک و بازگشت به کانادا

ویزیتور رکورد به شما اجازه می دهید بیشتر در کانادا بمانید، اما تضمین نمی کند که پس از خروج از کانادا، می توانید دوباره به این کشور برگردید. اگر قصد دارید از کانادا خارج شوید، باید مدرک ورود معتبری مانند ویزای توریستی یا مجوز eTA به همراه داشته باشید.

ترک و بازگشت به کانادا

چه کسانی می توانند ویزای توریستی خود را تمدید کنند و ویزیتور رکورد دریافت کنند؟

ویزیتور رکورد برای افراد دسته های زیر است:

 • کسانی که می خواهند بیشتر در کانادا بمانند، از جمله:
  • بازدیدکنندگان
  • کارکنانی که اجازه دارند بدون ورک پرمیت (مجوز کار) در کانادا کار کنند.
  • دانشجویانی که اجازه دارند بدون استادی پرمیت (مجوز تحصیلی) در کانادا تحصیل کنند.
 • کسانی که می خواهند وضعیت اقامت موقت خود را تغییر دهند:
  • تبدیل مجوز تحصیلی به ویزای توریستی
  • تبدیل مجوز کار به ویزای توریستی

فرقی ندارد با چه مدرک سفری وارد خاک کانادا می شوید. اگر میخواهید در کانادا بمانید، به ویزیتور رکورد نیاز دارید.

چگونه برای تمدید ویزای توریستی اقدام کنیم؟

برای درخواست ویزیتور رکورد و تمدید مدت زمان ماندن در کانادا، می توانید به صورت آنلاین اقدام کنید. فایده ی درخواست آنلاین این است که سفارت اپلیکیشن شما را بلافاصله دریافت می کند و دیگر نیازی نیست به صورت چاپ شده اپلیکیشن خود را ثبت کنید.

دیگر مزایای اقدام آنلاین شامل:

 • عدم نیاز به پرداخت هزینه ارسال؛
 • بررسی سریعتر اپلیکیشن؛
 • اطمینان از کامل بودن اپلیکیشن قبل از ثبت؛
 • امکان ارسال مدارک بیشتر (در صورت نیاز)؛ و
 • دریافت به روز رسانی های مکرر روی اپلیکیشن خود با مراجعه به حساب کاربری آنلاین

می شوند. برای اپلای آنلاین، به اسکنر یا دوربین برای تهیه ی کپی الکترونیک (مثلاً به صورت PDF) و کارت اعتباری مانند مستر کارت یا ویزا کارت نیاز دارید. البته در صورت همکاری با مؤسسه مهاجرتی فرناز فیاض بخش، نیازی به کارت اعتباری نیست.

پس از آماده سازی مدارک و هزینه ی اپلیکیشن، نیاز به ساخت حساب کاربری در سایت IRCC دارید. شما از این اکانت برای:

 • پرداخت هزینه اپلیکیشن
 • سابمیت اپلیکیشن
 • پیگیری جواب پرونده

استفاده می کنید.

در ادامه، لازم است که سؤالات سفارت را به درستی پاسخ دهید تا بر اساس شرایط خود، چک لیست مرتبط دریافت کنید. برای مثال، اگر برای تمدید ورک پرمیت اقدام می کنید، در قسمت سؤالات به صورت زیر عمل کنید:

 1. در قسمت کشور کنونی، کانادا را انتخاب می کنید.
 2. در قسمت هدف از سفر یا Purpose of Travel، گزینه Returning Worker را انتخاب می کنید.

در نهایت، پاسپورت خود را به پایتخت کانادا یعنی اتاوا می فرستید و می توانید پس از استیکر خوردن پاسپورتتان، مدت بیشتری در کانادا بمانید.

مدت زمان رسیدگی به پرونده تمدید ویزای توریستی چقدر است؟

طبق اطلاعات درج شده در سایت رسمی IRCC کانادا، زمان پردازش حداکثر تا ۸۴ روز پس از دریافت درخواست شما خواهد بود.

در صورت پایان اعتبار ویزا چه کنیم؟

اگر برای تمدید ویزا یا پرمیت خود درخواست داده اید و پاسخ پرونده در حالی نیامده است که اعتبار ویزای شما تمام شده است، می توانید قانوناً تا زمان تصمیم گیری رو پرونده تان در خاک کانادا بمانید. در این شرایط، به اصطلاح status خود را حفظ کرده اید.

سفر به خارج از کانادا

اگر قصد دارید از کانادا خارج شوید و پس از مدتی برگردید، باید شرایط لازم برای بازگشت داشته باشید. در ادامه به این شرایط می پردازیم:

مسافرانی که نیاز به ویزا دارند

هر زمان که بخواهید به کانادا وارد شوید، به ویزای توریستی نیاز دارید، مگر اینکه مستقیماً از ایالات متحده یا سَن-پیِر و میکلون برمی گردید. اگر نمی دانید جزو این دسته از مسافرانید، به سؤالات درج شده در اینجا پاسخ دهید.

سفر به خارج از کانادا

دانشجویان و نیروهای کار

اگر تمامی شرایط زیر را داشته باشید، می توانید برای ویزای توریستی جدیدی اقدام کنید:

 • همین حالا ساکن کانادا هستید،
 • استادی پرمیت یا ورک پرمیت معتبر دارید،
 • می خواهید کانادا را موقتاً ترک کنید و برگردید، و
 • ویزای توریستی کنونی تان منقضی شده یا فقط برای یکبار ورود اعتبار داشت.

افراد معاف از ویزا

مدارک لازم برای بازگشت به کانادا، بستگی به نحوه سفر شما دارد.

بازگشت هوایی

اگر از قبل eTA دارید، می توانید از طریق هوایی به کانادا برگردید. این مدرک به مدت ۵ سال یا تا انقضای پاسپورت مرتبط به eTA اعتبار دارد. مطمئن شوید پاسپورت مربوط به eTA را در فرودگاه به همراه دارید.

بازگشت زمینی یا دریایی

برای این روش فقط به پاسپورت معتبر یا مدرک سفر معادل نیاز دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *